Prabucka Nocna Droga Krzyżowa 31 marca 2023r.

VI Prabucka Nocna Droga Krzyżowa 31 marca 2023r. – regulamin:

  1. Prabucka Nocna Droga Krzyżowa polega na pokonaniu w nocy, w milczeniu trasy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami.
  2. PNDK ma charakter indywidualny, podczas przejścia trasą, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, jesteś zdany wyłącznie na własne siły.
  3. Uczestnictwo ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Jest ona przeznaczona dla osób pełnoletnich. Uczestnictwo nieletnich jest możliwe tylko pod opieką osoby dorosłej.
  4. Biorąc w niej udział robisz to na własną odpowiedzialność. Zapoznaj się z przebiegiem trasy i oceń, czy jesteś w stanie ją przejść. Decydując się na udział bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za wszelkie sprawy związane z tym wydarzeniem. Poruszmy się zgodnie z przepisami ruchu drogowego.
  5. Nasza, Prabucka Nocna Droga Krzyżowa liczy około 26 kilometrów. Orientacyjny czas przejścia jest uzależniony od kondycji fizycznej uczestników waha się od około 5 do 7 godzin.
  6. Każdy uczestnik otrzyma opis trasy oraz teksty rozważań do poszczególnych stacji drogi krzyżowej. Przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); najlepiej wszystko do jednego plecaka, weź z sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych, miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową) z zapasowymi bateriami, podstawowe opatrunki, kamizelki odblaskowe, poinformuj bliskich o planowanym wyjściu, zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi; pamiętaj, że w PNDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia, zapoznaj się ponownie z przebiegiem i charakterem trasy przygotuj sobie własny drewniany krzyż, miej kijki do wędrówek pieszych (np. do nordic walking).

Scenariusz Drogi Krzyżowej:

  1. 00 Msza Święta w konkatedrze św. Wojciecha, błogosławieństwem dla pątników i rozdanie pakietów.
  2. Wyjście grup(max 10 osób) lub osób indywidualnych.
  3. Ostatnia stacja przy Kościele św. Andrzeja i rozchodzimy się do domu.

Przebieg trasy:

 Stacja pierwsza – katedra

Z ul. Barczewskiego skręcamy w prawo, w ul. Długą, a następnie w lewo i w prawo w dół w ul. Mazurską, ul. Okrężną i w lewo w ul. Żeromskiego. Wychodzimy poza Prabuty i przed wiaduktem kolejowym skręcamy w lewo na kolonię Gąski. Przed mostkiem na rzece Liwa stacja druga.

Stacja druga – Mostek na rzece Liwa

Przechodzimy mostek  i kierujemy się w kierunku lasu. Przechodzimy obok zabudowań (po prawej stronie). Po dojściu do lasu wybieramy na rozwidleniu drogę w prawo. Idziemy przez las trzymając się głównej drogi. Po podejściu pod piaszczystą górkę mijamy po prawej stronie zabudowania mieszkalne i idziemy prosto. Przy sadzie i budynku gospodarczym, w głębi za ogrodzeniem(również po prawej stronie), skręcamy pod kątem prostym w lewo. Idziemy ok.300m prosto i trzymając się drogi skręcamy pod kątem prostym w prawo. Dochodzimy do głównej, szutrowej drogi przez las i skręcamy w lewo. Przechodzimy przez rzekę, podchodzimy pod górkę i po prawej stronie drogi, na parkingu leśnym będzie stacja trzecia.

Stacja trzecia – Leśny parking – Drugi (nowy) Młyn

Z parkingu wychodzimy w prawo, idziemy ok. 70m i na skrzyżowaniu leśnych dróg skręcamy w prawo. Idziemy trzymając się drogi, aż dojdziemy do drogi na Trzeci Młyn (Młynisko). Skręcamy w prawo, schodzimy z górki aż do rzeki.

Stacja czwarta – Młynisko – Trzeci Młyn

Kontynuujemy dalej drogę. Wchodzimy pod górkę i skręcamy w prawo. Idziemy prosto mijając miejsce do odpoczynku, aż dojdziemy do leśnego skrzyżowania z główną drogą szutrową. Tam,  po prawej stronie, jest stacja piąta.

Stacja piąta – Leśne skrzyżowanie

Skręcamy w lewo, główną drogą przez las i dochodzimy do wiaduktu kolejowego. Przechodzimy pod nim i skręcamy w lewo. Tam jest stacja szósta.

Stacja szósta – Wiadukt kolejowy w lesie

Po skręceniu w lewo, trzymamy się drogi brukowanej, aż dojdziemy do zabudowań przed wioską Szramowo. Skręcamy w lewo. Dochodzimy do kapliczki w centrum wioski. Tam jest stacja siódma.

Stacja siódma – kapliczka w Szramowie

Od kapliczki idziemy w prawo, przez wioskę i idziemy w stronę wioski Laskowice. Cały czas trzymając się drogi asfaltowej. Schodzimy z górki do kapliczki we wsi Laskowice. Tam jest stacja ósma.

Stacja ósma – kapliczka w Laskowicach

Od kapliczki idziemy w prawo, przez wioskę, cały czas trzymając się drogi asfaltowej. Dochodzimy do wioski Orkusz. Mijamy jezioro, ośrodek wypoczynkowy i dochodzimy do skrzyżowania. Skręcamy w prawo w kierunku Sypanica-Prabuty. Po prawej stronie przy przystanku autobusowym jest stacja dziewiąta.

Stacja dziewiąta – przystanek autobusowy w Orkuszu

Kontynuujemy drogę w kierunku Sypanica-Prabuty. Dochodzimy do kaplicy we wsi Sypanica. Tam jest stacja dziesiąta.

Stacja dziesiąta kaplica w Sypanicy

Kontynuujemy drogę w kierunku Prabut. Przy podwójnym słupie elektrycznym skręcamy w lewo, w kierunku wioski Gontyn. Idziemy polną drogą. Po dojściu do wioski, skręcamy lekko w prawo i idziemy drogą do kapliczki. Tam jest stacja jedenasta.

Stacja jedenasta – kapliczka w Gontynie

Od kapliczki idziemy w kierunku Prabut. Po dojściu do drogi asfaltowej skręcamy w lewo, w kierunku na Malbork. Podchodzimy pod górkę. Przechodzimy wiadukt i skręcamy w prawo, w kierunku na Górowychy. Następnie skręcamy w prawo, w starą drogę, w kierunku jeziora. Po kilkudziesięciu metrach, po prawej stronie będzie stacja dwunasta.

Stacja dwunasta – skrzyżowanie za wiaduktem

Poruszamy się  polną drogą w kierunku jeziora, schodzimy w dół, przechodzimy przez most na rzece Liwa. Poruszamy się polną drogą wzdłuż jeziora. Mijamy po lewej stronie zabudowania, dalej plażę miejską, wchodzimy pod górkę. Idziemy prosto do skrzyżowania z asfaltową drogą na Obrzynowo. Skręcamy w prawo, w kierunku Prabut. Po minięciu dwóch wiaduktów wchodzimy do parku miejskiego. Przy tzw. kapliczce jest stacja trzynasta.

Stacja trzynasta – pawilon-mauzoleum w parku

Od stacji trzynastej idziemy parkiem w kierunku obwodnicy Prabut. Skręcamy w lewo i idziemy do ul. Warszawskiej. Tam skręcamy w prawo i idziemy w kierunku kościoła św. Andrzeja. Tam jest stacja czternasta.

Stacja czternasta – kościół Świętego Andrzeja

Zakończenie V Prabuckiej Nocnej Drogi Krzyżowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.