V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 29.03.2020r.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE  29 MARCA 2020r.

SŁOWO BOŻE z Ewangelii świętego Jana (11, 1-45):

„Rzekł do niej Jezus: «Brat twój zmartwychwstanie».

Marta Mu odrzekła: «Wiem, że powstanie z martwych w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznym».

Powiedział do niej Jezus: «Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, to choćby umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?»

Odpowiedziała Mu: «Tak, Panie! Ja mocno wierzę, że Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat».

Jezus wzruszył się w duchu, rozrzewnił i zapytał: «Gdzie go położyliście?»

Odpowiedzieli Mu: «Panie, chodź i zobacz!» Jezus zapłakał. Żydzi więc mówili: «Oto jak go miłował!» Niektórzy zaś z nich powiedzieli: «Czy Ten, który otworzył oczy niewidomemu, nie mógł sprawić, by on nie umarł?»

A Jezus, ponownie okazując głębokie wzruszenie, przyszedł do grobu. Była to pieczara, a na niej spoczywał kamień.

Jezus powiedział: «Usuńcie kamień!»

Siostra zmarłego, Marta, rzekła do Niego: «Panie, już cuchnie. Leży bowiem od czterech dni w grobie».

Jezus rzekł do niej: «Czyż nie powiedziałem ci, że jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą?»

Usunięto więc kamień. Jezus wzniósł oczy do góry i rzekł: «Ojcze, dziękuję Ci, że Mnie wysłuchałeś. Ja wiedziałem, że Mnie zawsze wysłuchujesz. Ale ze względu na otaczający Mnie tłum to powiedziałem, aby uwierzyli, że Ty Mnie posłałeś». To powiedziawszy, zawołał donośnym głosem: «Łazarzu, wyjdź na zewnątrz!» I wyszedł zmarły, mając nogi i ręce przewiązane opaskami, a twarz jego była owinięta chustą. Rzekł do nich Jezus: «Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić».”

Komunikat Stolicy Apostolskiej, Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski i wskazania Biskupa Elbląskiego.

Przedłużona została dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej aż do 11 kwietnia 2020r. (do Świąt Wielkanocnych).

W Niedzielę Palmową 5 kwietnia odwołujemy wszystkie Msze Święte poza kaplicą szpitalną i kaplicą w Sypanicy. Intencje z tej niedzieli odprawimy we Mszy Świętej koncelebrowanej o godz. 7.00 za zamkniętymi drzwiami.

W dni powszednie Msze Święte z udziałem wiernych będą sprawowane według obowiązującego porządku. Msze Święte mają być odprawiane dla grup maksymalnie do 5 osób. W tej sytuacji pozwólmy uczestniczyć w tym osobom, które zamówiły intencję mszalną.

Odwołujemy nabożeństwa wielkopostne: Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale. Odwołana została w całej Polsce Ekstremalna Droga Krzyżowa i my także odwołujemy naszą Nocną Prabucką Drogę Krzyżową i ulicami miasta.

Odwołujemy także w I piątek miesiąca 3 kwietnia odwiedziny chorych po domach.

W Pierwszą Sobotę Miesiąca – 4 kwietnia o godz. 9.00. odprawiona zostanie Msza Święta w intencji członków Róży Różańcowej Św.Wojciecha.

Nieczynna będzie także kancelaria parafialna do Świąt Wielkanocnych.              Nie dotyczy to oczywiście wezwania do chorego czy w sprawie pogrzebu, postarajmy się najpierw skorzystać z telefonu.

W uroczystości pogrzebowej może uczestniczyć też tylko do 5 osób nie licząc księdza i obsługi.

Odkładamy na późniejszy termin chrzest zdrowego dziecka. W przypadku dziecka chorego należy wezwać kapłana do domu.

Obowiązek spowiedzi świętej należy odłożyć na później, gdy minie zagrożenie epidemią.  W sytuacji zagrożenia chorobą lub śmiercią robimy rachunek sumienia, wzbudzamy w sobie akt żalu doskonałego, który gładzi wszystkie grzechy, a po ustaniu epidemii przystąpimy do spowiedzi usznej.

Papież Franciszek udziela na czas epidemii odpustu zupełnego (darowanie kary za grzechy) następującym osobom:

• zarażonym koronawirusem, przebywającym na kwarantannie, pracownikom służby zdrowia i rodzinom osób chorych;
  • umierającym, którzy nie mieli możliwości skorzystania z sakramentów świętych;
  • modlącym się w warunkach domowych (różaniec, litanie, nowenny, nabożeństwa Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali, itp.) i czytającym przez pół godziny Pismo Święte.

Warunkiem uzyskania odpustu jest modlitwa w intencji Ojca Świętego i wyznanie wiary.

Zachęcamy do korzystania z transmisji telewizyjnych i internetowych Mszy Świętych i nabożeństw.

Mamy wybór – ograniczenie aktywności społecznej do minimum, albo dziesiątki tysięcy chorych – mówi prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

W minionym tygodniu odeszli do wieczności: śp. Waldemar Duch, śp. Mieczysław Piotrowski, śp. Halina Jelska, śp. Dariusz Kotarski. Wieczny odpoczynek…

Tutaj możesz pobrać biuletyn do wydruku.