XX NIEDZIELA ZWYKŁA – 18.08.2024

Informacje Parafialne Parafia Świętego Wojciecha w Prabutach

+ Słowa Ewangelii według Świętego Jana (J 6, 51- 58)

Jezus powiedział do Żydów: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje Ciało, wydane za życie świata”. Sprzeczali się więc między sobą Żydzi, mówiąc: „Jak On może nam dać swoje ciało do jedzenia?” Rzekł do nich Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił – nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”.

OGŁOSZENIA   PARAFIALNE    18   SIERPNIA   2024

W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu wspominamy:

• we wtorek, 20 sierpnia, wspomnienie Świętego Bernarda, opata i doktora Kościoła;
  • w środę, 21 sierpnia, wspomnienie Świętego Piusa X, papieża;
  • w czwartek, 22 sierpnia, wspomnienie Najświętszej Marii Panny Królowej;
  • w sobotę, 24 sierpnia,  święto Świętego Bartłomieja, apostoła;

W środę 21 sierpnia, o godzinie 13.00 na Placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się protest przeciwko ograniczeniom w nauczaniu religii w polskich szkołach. Według rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej od 1 września br. szkoły będą mogły organizować lekcje religii w grupach międzyklasowych. Umożliwia to łączenie dzieci z klas I, II i III, mimo oczywistej różnicy wieku oraz różnego programu nauczania religii. Podobnie mogą zostać połączone ze sobą klasy IV-VI oraz VII i VIII. Organizatorem protestu jest Stowarzyszenie Katechetów Świeckich. Zaprasza ono do udziału w manifestacji nie tylko nauczycieli religii, ale także inne osoby, które sprzeciwiają się destrukcji katechezy w szkołach, a tym samym dyskryminacji dzieci z chrześcijańskich rodzin. Protest można też wyrazić podpisując w formie elektronicznej formularz, który znajduje się na stronie internetowej diecezji pod zakładką: TAK dla religii w szkole.

Dziękuję wszystkim, którzy podpisali pismo do Ministerstwa Edukacji Narodowej w obronie lekcji religii w szkole oraz przeciw dyskryminacji osób wierzących , w tym wypadku dzieci, młodzieży ich rodziców i katechetów. Bóg zapłać.

Związek małżeński zamierzają zawrzeć:

• Patrycjusz Czapliński, kawaler i Magda Patrycja Zawilska, panna, oboje zamieszkali na terenie naszej parafii – zapowiedź II.
  • Marcin Smoliński, kawaler i Natalia Kichler, panna, oboje zamieszkali na terenie parafii pod wezwaniem Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Kwidzynie – zapowiedź I.
  • Arkadiusz Ważny, kawaler, zamieszkały na terenie parafii pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej w Obrzynowie i Klaudia Zelwak, panna, zamieszkała  na terenie naszej parafii – zapowiedź I.

Kto by wiedział o przeszkodach występujących między narzeczonymi jest zobowiązany w sumieniu powiadomić duszpasterzy parafii.

W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności: śp. Piotr Szurgot, oraz śp. Zbigniew Szkutnik. „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…”

w okresie wakacyjnym (lipiec – sierpień)
sobota godz. 9.00-12.00
TEL: 55 221 86 46; KOM: + 48 725 125 544