ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY: JEZUSA, MARYI I JÓZEFA – 31 XII 2023

Biuletyn Parafialny,  Parafia pod wezwaniem Świętego Wojciecha w Prabutach

+ Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza (Łk 2, 22 – 40)

Gdy upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, Rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby przedstawić Go Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: „Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu”. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego. A żył w Jeruzalem człowiek imieniem Symeon. Był to człowiek sprawiedliwy i pobożny, wyczekujący pociechy Izraela; a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż zobaczy Mesjasza Pańskiego. z natchnienia więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił: „Teraz, o Władco, pozwalasz odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, które przygotowałeś wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela”. A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą – a Twoją duszę miecz przeniknie – aby na jaw wyszły zamysły serc wielu». Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem i pozostała wdową. Liczyła już sobie osiemdziesiąt cztery lata. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jeruzalem. A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta – Nazaretu. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim.

OGŁOSZENIA   PARAFIALNE    31    GRUDNIA   2023

W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu:

• w poniedziałek, 01 stycznia, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, porządek Mszy Świętych jak w każdą niedzielę, tradycyjnie nie ma tylko Mszy Świętej o godzinie 7.00;
  • we wtorek, 02 stycznia, wspomnienie Świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła;
  • w sobotę, 06 stycznia, Uroczystość Objawienia Pańskiego, porządek Mszy Świętych jak w każdą niedzielę, ale ze względu na „Orszak Trzech Króli” nie ma Mszy Świętej o godzinie 13.00; wymarsz z katedry po Mszy Świętej o godzinie 11.00 i pokłon przy szopce betlejemskiej, następnie przemarsz do sali PCKiS-u na wspólne kolędowanie i poczęstunek.
  • w niedzielę, 07 stycznia, Święto Chrztu Pańskiego, podczas każdej Mszy Świętej odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, jest to ostatni dzień Okresu Narodzenia Pańskiego.

Dziś na każdej Mszy Świętej odnowienie przyrzeczeń ślubnych przez małżonków, a na Mszy Świętej o godzinie 18.00 nabożeństwo dziękczynne za mijający 2023 rok.

Spotkanie opłatkowe dla wszystkich wspólnot i grup modlitewnych w niedzielę 7 stycznia o godzinie 16.00 w sali PCKiS.

W czasie trwania kolędy kancelaria parafialna czynna tylko w środy od 15.00 do 17.00 i nie ma Mszy Świętej w piątki o godzinie 15.00 w „Godzinę Miłosierdzia” oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. W tym tygodniu I czwartek, I piątek, I sobota miesiąca stycznia. W I piątek 5 stycznia odwiedziny chorych w domach, wyjątkowo ksiądz proboszcz rozpocznie od godziny 8.30 w Gontach, a chorych w Julianowie i Stańkowie odwiedzi ksiądz Piotr od godziny 9.00. Pozostali księża (ksiądz Grzegorz i ksiądz Mateusz) bez zmian. W I sobotę 6 stycznia Msza Święta za Wspólnotę Żywego Różańca w intencji Róży pod wezwaniem „Świętego Maksymiliana Maryi Kolbego”, w tym dniu nie będzie adoracji po porannej Mszy Świętej ani nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi.

Podziękowania za przygotowanie do Świąt Narodzenia Pańskiego kieruję do Braci Zakonu Rycerzy Kolumba, Druhów Strażaków MOSP RP za wystrój katedry i ognisko, Akcji Katolickiej i Restauracji „Malibu” za przygotowanie i wydawanie grzanego wina po Pasterce, P. Grzegorzowi Nikiel za choinki. Dziękuję za wszelkie artykuły spożywcze, ciasta i garmaż dostarczone na plebanię z okazji rekolekcji adwentowych i  świąt. Dziękuję wszystkim tym parafianom, którzy wzięli udział w akcji „bombka radości” i tym, którzy zakupili świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dziękuję Rodzinie Manukyan z ul. Żeromskiego za ofiarowanie mandarynek na święta. Dziękuję wszystkim tym darczyńcom, którzy chcieli pozostać anonimowi. Bóg zapłać.

W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności: śp. Włodzimierz Sobolewski, śp. Łucja Hamulczuk i śp. Kazimierz Szella. „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…”

poniedziałek i środa godz. 15.00-17.00
sobota godz. 9.00-12.00