I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 26.02.2023r

Biuletyn Parafialny – Parafia Świętego Wojciecha w Prabutach

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza(Mt 4, 1 – 11)

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. A gdy przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł w końcu głód. Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: „Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem”. Lecz On mu odparł: „Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”. Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na narożniku świątyni i rzekł Mu: „Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, jest przecież napisane: »Aniołom swoim rozkaże o Tobie, a na rękach nosić Cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”. Odrzekł mu Jezus: „Ale jest napisane także: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”. Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: „Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon”. Na to odrzekł mu Jezus: „Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”. Wtedy opuścił Go diabeł, a oto aniołowie przystąpili i usługiwali Mu.

OGŁOSZENIA   PARAFIALNE    26  LUTEGO  2023

W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu:

• w sobotę, 4 marca, święto Świętego Kazimierza, królewicza.

W czasie Wielkiego Postu wszyscy wierni powinni szczególnie praktykować czyny pokutne, którymi są: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, akty umartwienia przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, post ścisły i powstrzymywanie się od udziału w zabawach. W sytuacji przewidywanej niemożliwości zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych należy uzyskać od proboszcza parafii dyspensę od tego obowiązku. Kościół przypomina, że przeciw prawu pokuty ciężko grzeszy ten, kto bez racji usprawiedliwiającej, nie zachowuje dni pokutnych czyli Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piątki obowiązuje wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14 rok życia do końca życia. Post ścisły czyli powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych i ich ograniczeniu (jeden posiłek do syta i dwa posiłki mniejsze) obowiązuje  w przedziale wiekowym od 18 do 60 roku życia.

Nabożeństwo „Gorzkich żali” w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 17.30 w kościele parafialnym. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 16.30 dla dzieci, o godzinie 17.30 dla dorosłych w kościele parafialnym.  W Wielkim Poście Msze Święte we wszystkie piątki będą odprawiane w kościele parafialnym. Msza Święta w „godzinę miłosierdzia” bez adoracji tylko z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.

Dziś o godzinie 15.00 rozpoczynamy nauki przedmałżeńskie w sali domu parafialnego, przy ul. Grunwaldzkiej 2.

W tym tygodniu I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca marca. W I piątek 3 marca od godziny 9.00 odwiedziny chorych w domach. W I sobotę 4 marca po porannej Mszy Świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu. O godzinie 9.00 Msza Święta dla Żywego Różańca w intencji róży „Świętego Józefa”. Za tydzień  5 marca niedziela miesięcznej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Spotkanie kandydatów do Bierzmowania w niedzielę 5 marca po Mszy Świętej o godzinie 13.00 w kościele parafialnym Świętego Andrzeja.

Wyjazd na czuwanie młodzieży do Elbląga 17.03.2023 o godzinie 18.40, powrót około 3.00. Zapisy w zakrystii. Koszt: 20 zł.

W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności: śp. Krystyna Drost, śp. Antoni Kłosiński .  ” Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…”.

poniedziałek i środa godz. 15.00-17.00
sobota godz. 9.00-12.00