I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 06.03.2022r.

+Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza (Łk 4, 1-13)

Pełen Ducha Świętego, powrócił Jezus znad Jordanu, a wiedziony był przez Ducha na pustyni czterdzieści dni, i był kuszony przez diabła. Nic przez owe dni nie jadł, a po ich upływie poczuł głód. Rzekł Mu wtedy diabeł: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz temu kamieniowi, żeby stał się chlebem». Odpowiedział mu Jezus: «Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek”».

Wówczas powiódł Go diabeł w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł do Niego: «Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je dać, komu zechcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje». Lecz Jezus mu odrzekł: «Napisane jest: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”».

Zawiódł Go też do Jerozolimy, postawił na szczycie narożnika świątyni i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół. Jest bowiem napisane: „Aniołom swoim da rozkaz co do ciebie, żeby cię strzegli, i na rękach nosić cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”». Lecz Jezus mu odparł: «Powiedziano: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”».

Gdy diabeł dopełnił całego kuszenia, odstąpił od Niego do czasu.

OGŁOSZENIA   PARAFIALNE   6   MARCA   2022

W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia przeżywać będziemy:

• w poniedziałek, 7 marca, wspomnienie Świętych Perpetuy i Felicyty, męczennic;
  •  we wtorek, 8 marca, wspomnienie Świętego Jana Bożego, zakonnika oraz Międzynarodowy Dzień Kobiet życzę więc wszystkim parafiankom i paniom obecnym w kościele, aby ten dzień trwał przez cały rok i był wypełniony życzliwością, miłością i kwiatami. Niech Matka Boża otacza Was swoją przemożną opieką. Szczęść Boże.
  • w środę, 9 marca, wspomnienie Świętej Franciszki Rzymianki, zakonnicy;

W Wielkim Poście zobowiązani jesteśmy do czynienia pokuty; osoby od lat 14 do końca życia mają obowiązek zachowania wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w każdy piątek. Nie uczestniczymy też w żadnych formach zbiorowych zabaw. Mamy obowiązek praktykować: modlitwę oraz uczynki pobożności (uczestnictwo w nabożeństwach),  jałmużnę (pomoc potrzebującym), oraz uczynki miłości (dobroć, życzliwość, miłosierdzie), a także akty umartwienia (wyrzeczenie, postanowienie).

Nabożeństwa wielkopostne w kościele parafialnym:

• Droga Krzyżowa” w każdy piątek o godzinie 16.30 dla dzieci, o godzinie 17.30 dla dorosłych.
  • „Gorzkie żale” w każdą niedzielę o godzinie 17.30.

Dziś niedziela miesięcznej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Dziś po Mszy Świętej o godzinie 13.00 w katedrze katecheza dla kandydatów przygotowujących się do Sakramentu Bierzmowania.

Dziś dostępne szczepienia na covid-19 i przeciw grypie od godziny 10.00 do 17.00.

Kurs przedślubnyweekendowy dla narzeczonych z naszego dekanatu prabuckiego w sobotę 12 marca od godziny 10.00 w salce domu parafialnego przy ul. Grunwaldzkiej 2. Zapraszamy wszystkich nupturientów, którzy mają w tym rok zawrzeć sakrament małżeństwa.

W przyszłą niedzielę 13 marca IX rocznica wyboru papieża Franciszka.

Rekolekcje wielkopostne odbędą się w naszej parafii V Niedzielę Wielkiego Postu w dniach 3-6 kwietnia, poprowadzi je ksiądz Marek Kubecki.

Na pomoc humanitarną dla Ukrainy w Popielec zebraliśmy 12.370 zł. Bóg zapłać w imieniu obdarowanych.

W grudniu 2020 roku witałem w naszej wspólnocie parafialnej księdza Wiesława Pątkiewicza proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Łankiejmach na urlopie zdrowotnym, a dziś na początku marca 2022 roku żegnam go jako proboszcza parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Ignalinie. Dziękuję księdzu w imieniu naszej parafii za posługę duszpasterską,
za odprawione Eucharystie, za czas spędzony w konfesjonale, za odwiedziny chorych w ZOL-u, na oddziale covidowym i w domach, za pomoc w kancelarii parafialnej, za czynny udział we wspólnocie kapłańskiej, za to że byłeś.
Bóg zapłać i Szczęść Boże w nowej parafii.

W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności: śp. Zbigniew Reszka. „Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…”.