VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – NIEDZIELA PALMOWA – NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ 28.03.2021r.

Biuletyn Parafialny – Parafia Świętego Wojciecha w Prabutach

Z  Ewangelii według Świętego Marka (14, 1-15,47):

[…] Następnie wyprowadzili Go, aby Go ukrzyżować. I niejakiego Szymona z Cyreny, ojca Aleksandra i Rufusa, który idąc z pola, tamtędy przechodził, przymusili, żeby niósł Jego krzyż. Przyprowadzili Go na miejsce Golgota, to znaczy miejsce Czaszki.

Tam dawali Mu wino zaprawione mirrą, lecz On nie przyjął. Ukrzyżowali Go i rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając o nie losy, co który miał zabrać. A była godzina trzecia, gdy Go ukrzyżowali. Był też napis z podaniem Jego winy, tak ułożony: Król żydowski. Razem z Nim ukrzyżowali dwóch złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej Jego stronie. Tak wypełniło się słowo Pisma: W poczet złoczyńców został zaliczony.

Ci zaś, którzy przechodzili obok, przeklinali Go, potrząsali głowami, mówiąc: Ejże, Ty, który burzysz przybytek i w trzy dni go odbudowujesz, zejdź z krzyża i wybaw samego siebie! Podobnie arcykapłani, drwiąc między sobą wraz z uczonymi w Piśmie, mówili: Innych wybawiał, siebie nie może wybawić. Mesjasz, król Izraela, niechże teraz zejdzie z krzyża, żebyśmy zobaczyli i uwierzyli. Lżyli Go także ci, którzy z Nim byli ukrzyżowani.

A gdy nadeszła godzina szósta, mrok ogarnął całą ziemię aż do godziny dziewiątej. O godzinie dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: Eloí, Eloí, lemásabachtháni?,to znaczy: Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił? Niektórzy ze stojących obok, słysząc to, mówili: Patrz, woła Eliasza. Ktoś pobiegł i nasyciwszy gąbkę octem, umieścił na trzcinie i dawał Mu pić, mówiąc: Poczekajcie, zobaczymy, czy przyjdzie Eliasz, żeby Go zdjąć z krzyża. Lecz Jezus zawołał donośnym głosem i wyzionął ducha. […]

OGŁOSZENIA PARAFIALNE :

Zgodnie z rozporządzeniem w kościołach może znajdować się 1 osoba na 20m2. Ze względu na te obostrzenia niedzielne i świąteczne nabożeństwa będą sprawowane tylko w katedrze od 4 do 11 kwietnia 2021r. W dni powszednie bez zmian.

Przypominamy  o obowiązku zachowania bezpiecznej odległości, dezynfekcji rąk oraz zakrywania nosa i ust wewnątrz kościoła.

Najpierw do Komunii Świętej podchodzą osoby przyjmujące Ciało Chrystusa na rękę, a dopiero później przyjmujący do ust. Kolejność tę należy zachować ze względów higienicznych.

Osoby słabsze, z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania, a także wszyscy, którzy nie zmieszczą się ze względu na limity w świątyniach korzystają z dyspensy uwalniającej z obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej. Zachęcamy do korzystania z transmisji w TV lub internecie.

W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia przeżywać będziemy Wielki Tydzień z  Triduum Paschalnym:

Wielki Wtorek – 30 marca 2021r., Droga Krzyżowa o godzinie 18.30. w katedrze;

– Wielki Czwartek – 1 kwietnia 2021r., Pamiątka Wieczerzy Pańskiej o godzinie 19.00, adoracja Ciemnicy do godziny 21.00;

Wielki Piątek – 2 kwietnia 2021r., ciemna jutrznia o godzinie 8.00, Adoracja Krzyża Świętego o godzinie 19.00, adoracja Grobu do godziny 22.00, noc konfesjonałów po nabożeństwie do ostatniego penitenta (post ścisły obowiązuje od 18 – 60 roku życia);

– Wielka Sobota- 3 kwietnia 2021r., ciemna jutrznia o godzinie 8.00, święcenie pokarmów: na zewnątrz  kościoła i katedry w godzinach 9.00. – 12.00. co pół godziny, a także na wioskach: Szramowo – o godzinie 9.00, Laskowice – o godzinie 9.30, Sypanica – o godzinie 10.00 i Gonty – o godzinie 10.30; Kleczewo – o godzinie 9.00, Kołodzieje – o godzinie 9.30, Pólko – o godzinie 10.00 i Stańkowo – o godzinie 10.30, Wigilia Paschalna o godzinie 19.00, wieczór uwielbienia do godziny 22.00.

Święcenie pokarmów odbędzie się równocześnie w kościele i katedrze.

Niedziela Wielkanocna – 4 kwietnia 2021r., Rezurekcja o godzinie 6.00. bez procesji tylko  błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

W ramach akcji „Jajka radości” wspomogliśmy 24 osoby najbardziej potrzebujące. Razem z Parafialnym Zespołem Caritas dziękuję wszystkim darczyńcom za ten szlachetny gest miłości bliźniego.

W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności: śp. Zuzanna Kopowska, śp. Edward Próchnicki, śp. Gerhard Markowski, śp. Anna Bar, śp. Zofia Szymska i śp. Jan Organiak. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie….